Віруючі православної церкви справляють його як День пам’яті священномученика Автонома (Артамон – перероблена на Русі для милозвучності форма імені). У цей день літо поступалося повністю своїми правами осені, а звірі та птахи починали готуватися до зимівлі.
Єпископ Автоном проживав в Італії в IV столітті. Це був період протистояння християнства і язичництва. За час свого богослужіння Автоном зумів багатьох язичників навернути на християнську віру. Їх кількість була настільки велика, що він побудував для них храм. Імператор Діоклетіан, що правив у ті часи, наказав схопити єпископа, але священнослужителю вдалося сховатися і далі нести віру в народ. В один із днів навернені на християнство язичники зруйнували ідоложертовні вівтарі. Помста язичників і стала причиною нападу на християнський храм під час Божественної літургії, катування і вбивства святителя Автонома.
Священномученик був названий народом Змійовик, бо в цей день змії з полів відповзали в нори, розташовані в лісах, де і перечікували зиму.
Прикмети
- Бур’ян високий виріс – взимку багато снігу буде.
- Дощ пішов – до тривалої зими.
- Багато жовтого листя на деревах – до ранньої й довгої осені.
- Кріт вхід у нору з північного боку викопав – до теплої зими, з південного – до холодної, з західного – до мокрої та сніжної, зі сходу – до сухої.
- Дерева без листя стоять – зима рано настане.
- Багато жолудів на дубі – до теплої зими і родючого літа.
- Грім гримить – до теплої осені.
- Сонячний день – до ясної погоди.
Нагадаємо, раніше опубліковано: 24 вересня: свята і прикмети