Родом вишня із Маньчжурії. У дикому вигляді зустрічається в Північному Китаї, Кореї, Японії. В Примор’я потрапила із Маньчжурії, а потім розповсюдилася на величезній території — від Тихого океану до Балтійського моря. В середню смугу Росії цю рослину завіз І.В. Мічурін, який, говорячи про її високу і щорічну урожайність, а також стійкість проти морозів, підкреслював, що вона має величезне значення для селекційної роботи.
На території України вишня повстиста росте, в основному, на дослідних ділянках ботанічних садів та у садівників-аматорів на присадибних ділянках та дачах.
Вже більш як 30 років на своїй ділянці вирощую дуже цікаву та перспективну рослину — вишню повстисту (рос. вишня войлочная). Про популярність цієї культури свідчить той факт, що в кінці жовтня 1989 року я мав необачність написати про цю рослину замітку в тоді ще всесоюзну газету «Сельская жизнь». Протягом одного місяця отримав понад 15 тисяч листів з проханням вислати її насіння. Що саме цікаве, більшість листів були з Далекого Сходу, Амурської області та Хабаровського краю — місць, звідки до нас прийшла ця рослина. Звичайно, я не зміг вислати насіння навіть 20-й частині бажаючих.
По-перше, у мене на той час не було його в такій великій кількості, по-друге, в наступні роки, через розпад Союзу, висилати насіння за кордон стало неможливим.
Морозів зовсім не боїться
Що ж собою представляє вишня повстиста? Скороплідна, високоурожайна, посухостійка — ось основні її якості. Вона невисока (2-2,5 м), росте у вигляді куща чи деревця. Не боїться морозів. Весною, під час цвітіння (а цвісти вона починає на два тижні раніше за звичайну вишню), квітки витримують мороз до -2-3оС. Звичайно, можливі і непередбачувані обставини — коли сильні весняні приморозки можуть нашкодити цвітінню. Щоб цього не трапилося, у березні-квітні потрібно затримати цвітіння, насипавши біля деревця перегній, солому чи тирсу, зберігши таким чином невеликий шар снігу (якщо він, звісно, є).
Велечезні букети для бджіл
Лишень у 1985 році мені вдалося придбати у м. Барнаулі в науково-дослідному інституті садівництва саджанці двох культурних сортів — Вогник та Літо. З тих самих пір вирощую окультурені сорти вишні повстистої. У сорта Вогник плоди вагою 2,5-3 г, а у Літа — 4 г. М’якоть дуже ніжна, відзначається великим вмістом вітаміну С.
Плоди, в основному, вживають у свіжому вигляді, свіжими, а також використовують для приготування варення, джему, компоту, соку. Вони поліпшують апетит, регулюють роботу кишечника, сприяють кращому перетравленню продуктів.
Краще розмножувати насінням
Розмножується вишня повстиста відсадками, щепленням на насінням. Насіннєвий спосіб — основний, при цьому вишня повторює свої властивості, а іноді проявляє і кращі ознаки по великоплідності, урожайності та смаку плодів. Цей спосіб простий і доступний кожному садівнику. Тому я на ньому зупинюся детальніше.
Насіння збираю з найбільш урожайних та зимостійких кущів з великими плодами. Відмиті від м’якоті кісточки висушую у затінку і зберігаю в поліетиленових мішечках у прохолодному приміщенні. В грунт висіваю пізно восени перед настанням морозів. Поперек грядки на відстані 20-25 см роблю рівчаки, в які розкладаю насіння на відстані 2-3 см одне від одного. Глибина висіву — 4-5 см.
Після висіву грядку присипаю тонким шаром тирси, перегною та листової землі. Навесні насіння дає сходи і при гарному догляді протягом літа виростають сіянці висотою до 1 м.
Без стратифікації — ніяк
Насіння вишні повстистої можна висівати і навесні, але тоді взимку потрібно провести його стратифікацію. Для цього в кінці грудня — на початку січня перемішую насіння з вологим піском, висипаю в ящик і ставлю на нижню полицю холодильника або опускаю у підвал. Термін стратифікації — 90-100 днів, температура — +1-4оС. Протягом всього часу слідкую, аби субстрат (пісок) був вологим. Навесні, коли насіння почне проростати, висіваю його в грунт на глибину 4-5 см, відстань між насінинами — 5-6 см.
Стратифіковане насіння дає 100%-у схожість, сіянці ростуть до осені. Наступної весни рослини висаджую на постійне місце. Для взаємного запилення потрібно поруч висаджувати 2-3 деревця (відстань між ними — 2-2,5 м). При висаджуванні вишні потрібно пам’ятати, що вона не любить вологих грунтів, на яких у неї підгниває коріння. Місце для висаджування повинно бути сухим.
Для забезпечення високого врожаю варто, починаючи із 6-го року життя, проводити омолоджування (обрізку) гілок: найбільш стару потрібно вирізати, а замість неї залишити найбільш розвинений однорічний пагін. Процедура обрізки полягає у видаленні пошкоджених та сухих гілок. Щорічний приріст однорічних пагонів повинен бути не менше 20-25 см. Якщо ж він менший, потрібно проводити омолоджуючу обрізку — укорочення гілок. Проте це краще робити не на всіх гілках одразу, а на двох-трьох, а наступного року — ще на двох-трьох. Ця операція забезпечить щорічне плодоношення.
Щоб знищити моніліоз
Вишню повстисту можна сформувати і як деревце з красивою круглою кроною. Якщо ж формування не робити, то вона виросте кущем, але це ніяк не вплине на плодоношення.
Вишня повстиста — продуктивна карликова підщепа для сливи, аличі, абрикоса. Вона морозостійка.
Як і всім кісточковим, велику шкоду вишні завдає грибкове захворювання моніліоз, яке проявляється у в’яненні та засиханні молодих і минулорічних пагонів разом з листками і зав’яззю. Ефективним засобом боротьби проти нього є обприскування перед самим цвітінням кущів 1%-ним розчином бордоської рідини чи розчином хлорокису міді (30 г на 10 л води). Щоб зберегти плоди і запобігти повторному захворюванню, можна обприскати і після цвітіння. Якщо ж весна буває затяжна, варто провести два обприскування з інтервалом в 14-16 днів.
Найдіть місце для цієї далекосхідної красуні на своїй земельній ділянці. Вона принесе вам користь і задоволення.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як проводити обрізку кісточкових дерев.
П.М. Філіпчук, садівник. м. Коломия Івано-Франківської області.
Несмотря на обещания, не все украинцы смогут получить новую денежную помощь от президента.
В каком возрасте можно будет выйти на пенсию в следующем году и какой стаж нужно…
Современные туалетные системы из пластика становятся незаменимым решением для загородных домов и дачных участков, где…
Правительство решило повысить финансовую помощь семьям погибших защитников.
Стало известно, какими погодные условия будут в первый зимний месяц. Чего ожидать.
Международная организации предоставит денежную помощь некоторым пенсионерам. Выплаты "приплюсуют" к пенсий.