Статьи

Як правильно формувати аґрус на щедрий врожай

Кореневу шийку заглиблюють

Це добре, погано те, що дуже багато садівників мають віддалене поняття про правильне формування та обрізку аґрусу і, найчастіше, культивують його аналогічно чорній смородині.

Біда в тому, що є одна істотна фізіологічна відмінність між цими культурами — у смородини чорної найпродуктивніші пагони у віці 4-5 років, а у аґрусу — у віці 5-7 років. Якщо за аналогією зі смородиною у аґрусу після 4-го року плодоношення видаляти пагони, замінюючи їх молодими, виходить істотна втрата врожаю. Тому формування і обрізка проводиться інакше. Але давайте по порядку.

Садіння аґрусу аналогічне садінню смородини — рослини висаджують, заглиблюючи на 4-6 бруньок вище кореневої шийки. Такий прийом сприяє кращому наростанню прикореневих пагонів. Після садіння саджанець обрізають, залишаючи над поверхнею ґрунту 3-4 бруньки. Якщо не обрізати, то надземна частина швидко старіє, а прикореневі пагони будуть наростати слабо. Як результат — рослини будуть маловрожайні, а їх життєвий цикл коротким.

Зайві пагони не потрібні

Щорічно залишають 3-4 молодих пагони. В перший рік відрослі пагони радять вкорочувати наполовину. Справа в тому, що основний урожай аґрус формує на бічних пагонах і таке потужне прищипування стимулює їхнє відростання. На другий рік молоді пагони вкорочують наполовину, а бокові прищипують для подальшого розгалуження. На третій і наступні роки, коли коренева система стане потужною, видалення половини молодих пагонів перестає бути необхідною умовою, для того аби спровокувати потужне розгалуження такі пагони достатньо прищипнути.

Дорослий кущ повинен складатися з 20-25 пагонів у віці до 7-8 років. Більш старіші пагони стають малопродуктивними і їх вирізують, замінюючи молодими. Багато садівників роблять помилку, залишаючи всі молоді пагони, а нормування проводять пізно восени або навесні.

Наприклад, планується додати три пагони, а ростуть п’ять. Зайві два пагони, які все одно будуть видалені наприкінці сезону або на його початку, протягом літа будуть споживати поживні речовини. Значить загальний приріст пагонів, що залишаються буде меншим, меншою буде і врожайність. А тому молодих пагонів залишають стільки, скільки необхідно, а зайві (зазвичай найслабші) видаляють на початку росту навесні. Так само щорічно видаляють пагони, які ростуть усередину крони, обламані і засохлі. Робити це найкраще напровесні.

Продуктивний період плодоношення аґрусу 10-12 років, потім врожайність стрімко знижується. Щоб підтримати врожайність на високому рівні застосовують омолоджувальну обрізку — щорічно вирізують третину найстаріших пагонів, замінюючи їх молодими. Це дозволить зберегти продуктивність куща ще близько 5-7 років. Подальша експлуатація безглузда, тому у віці 15-20 років кущі викорчовують.

Олег САВЕЙКО, садівник.

с. Хорішки Полтавської області.

Новое на сайте

  • Статьи

Почему не получается пасхальный кулич: типичные ошибки и полезные советы, как исправить

Для тех, кто печет куличи самостоятельно, очень важно, чтобы паска получилась пышной, ароматной, сдобной, чтобы…

30/04/2024 20:35
  • Статьи

Как сложилась судьба украинцев, которые 58 лет назад водрузили над Киевом наш флаг

В ночь на 1 мая далекого 1966 года двое товарищей по рабочей общаге над главным…

30/04/2024 19:52
  • Новости

Гороскоп здоровья на май: Близнецам надо больше гулять, а Девам — спать

Весна заканчивается, впереди лето, но астрологи советуют не расслабляться и продолжать следить за своим самочувствием.…

30/04/2024 19:15
  • Статьи

О хорошем состоянии печени нужно заботиться: попробуйте простой способ очистки

Более 500 функций в организме человека выполняет печень. Наиболее важной является фильтрация крови и очищение…

30/04/2024 18:48
  • Статьи

Как готовить мясо, чтобы не отравиться в жару

Жара сильно сокращает сроки хранения продуктов. Особенно это касается мясных и молочных продуктов. Некачественные или…

30/04/2024 17:36
  • Статьи

Сладкий мёд — дело нелёгкое: что нужно знать пчеловоду

Сейчас весна, цветут сады и пчеловоды всегда радуются в предвкушении нового сезона. Так что если…

30/04/2024 16:55