Долина Центр
Самое популярное


Небезпечні хвороби буряка

19 марта 2019 14:32 | №100 0 563 0

Хвороби буряка доволі поширені, але для того щоб з ними боротися, треба знати ознаки ураження. Тому сьогодні я познайомлю вас з найнебезпечнішими хворобами, їх проявами та способами лікування.

Церкоспороз – найпоширеніше захворювання буряка у всіх районах його вирощування. Захворювання проявляється, в основному, в середині літа на листках у вигляді круглих (діаметром 2-5 мм) світло-сірих плям з темно-бурою облямівкою. Восени плями стають дуже дрібні, темні, майже чорні. У вологу погоду, переважно з нижнього боку листа, утворюється темно-сірий наліт. Крім листя, уражаються також черешки на насіннєвих рослинах, стебла квітконосів і насіння.

Без ефективних заходів боротьби розмноження шкідливого гриба зменшує врожай практично наполовину.

Для обмеження розвитку церкоспорозу важливо дотримуватися сівозміни. Вирощувати буряк на колишньому місці рекомендується не раніше, ніж через 3-4 роки. Кращими попередниками вважаються овочеві культури. Не рекомендується висівати буряки після люцерни, гороху, сої, картоплі, які теж можуть уражуватися церкоспорозом. Після збирання врожаю всі рослинні залишки ретельно збирають і знищують, а ґрунт орють. Проводять систематичне знищення бур'янів (щириця, лобода біла, осот, щавель, кульбаба, в'юнок і ін.) як резерваторів інфекції.

Альтернаріоз – хвороба проявляється на нижніх, фізіологічно старих листках у вигляді буро-чорних плям неправильної форми. Спочатку вони з'являються на верхівці листової пластинки, потім поширюються по всій периферії листа. Плями зливаються, тканина відмирає, покривається суцільним чорно-зеленим нальотом. Шкідливість хвороби така ж, як і при аскохітозі.

Заходи боротьби: дотримання сівозміни, внесення добрив, вапнування кислих ґрунтів, використання якісного посівного матеріалу, боротьба з бур'янами.

Аскохітоз – хвороба, яка проявляється на нижніх, фізіологічно старих листках, спочатку у вигляді округлих синювато-зелених плям, які поступово буріють. Їх центр темно-бурий, з великою кількістю чорних цяток.

Шкідливість хвороби полягає в зменшенні асиміляційної поверхні рослин в результаті передчасного відмирання уражених листків, зниженні продуктивності рослин. Недобір урожаю коренеплодів може сягати 5% від валових зборів. Аскохітоз успішно піддається лікуванню тільки фунгіцидами. І, крім лікування, важливо дотримуватися балансу ґрунту за допомогою добрив. Тут до уваги береться не тільки потреба ґрунту, а й самого коренеплоду.

Пероноспороз проявляється, як правило, на молодих листочках і квітконосних пагонах. При ураженні хворобою листя блідніє, з’являється сірувато-фіолетовий наліт, листові пластинки скручуються донизу краями. Також покриваються нальотом, деформуються і відмирають уражені пагони насінників. Пізніше листя чорніє і відмирає. Уражені квітконоси деформуються, відстають у розвитку і гинуть. При розвитку хвороби у червні і навіть у липні маса коренеплоду зменшується на 30%, а недобір насіння становить 60-65%. Крім того, коренеплоди з таких рослин мають понижену стійкість проти гнилі.

Треба своєчасно знищувати інфіковані рослини. Стебла сім'яників зрізаються дощенту, але попередньо вони обприскуються 1%-вою бордоською сумішшю (у відро води об'ємом 10 л додається по 100 г вапна і мідного купоросу.

Не варто забувати про знищення післяжнивних залишків, подальше перекопування ґрунту.

Фомоз – захворювання, яке частіше проявляється в кінці вегетаційного сезону. На нижніх, старіших листках утворюються круглі, світло-бурі (в дощову погоду чорні) концентричні округлі плями. Через них фомоз іноді називають «зональною плямистістю». Найбільш небезпечний фомоз в сховищах та на насінниках. Під час висадки постраждалих коренеплодів спостерігається слабке ураження сім’яників, а часто і їхня загибель. Широко поширений на буряках як першого, так і другого року життя. Врятувати рослини можна обприскуванням борною кислотою (3 г на 10 л води).

В останній період вегетації рослини підживлюють препаратами, що містять калій. Не можна забувати про дотримання правил сівозміни, своєчасне просапування рядків буряків і проріджування сходів. Всі опалі рослинні залишки з грядок прибирають і спалюють.

Бережіть свій урожай!

В.О. Юдічева, провідний спеціаліст Одеської обласної фітосанітарної лабораторії.

Добавить комментарий

Добавить комментарий

Соблюдайте правила комментирования. При несоблюдении, Вы можете быть забанены.

Если Вам надоело каждый раз вводить капчу – потратьте один раз две минуты и станьте полноправным участником соцсети "На пенсии", а главное комментируйте, без всякой капчи, сколько хотите.

Загрузка