Початок нового городнього сезону завжди пов’язаний з приємними клопотами, зокрема, з посівом на розсаду овочевих культур. А якщо ви до того ж прихильник органічного землеробства і хочете отримувати екологічно безпечні овочі, приготуйтеся до серйозної роботи. Щоб урожай вдався на славу, починаємо піклуватися про рослини з перших днів їхнього життя.
Вирощування розсади завжди починають з ревізії насіння, а також його обробки натуральними засобами або біологічними препаратами. Потім приступають до приготування ґрунтосуміші, використовуючи методи органічного землеробства.
За три тижні до посіву насіння залишають ґрунт для прогрівання в приміщенні з температурою 18-20°С.
На відро ґрунту всипають склянку деревного попелу і добре перемішують, потім поливають склянкою ЕМ-Бокаші і додають агроперліт або вермикуліт для додаткового розпушування. Отриману суміш складають у темний мішок і поміщають в тепле місце. Через три тижні наповнена корисними мікроорганізмами земля швидко оживає і готова до посіву насіння.
Для успішного проростання насіння після посіву його прикривають від денного світла. Потрапивши в ґрунт, насіння починає поглинати воду до критичної вологості, потім набухає, надзьобується і випускає зародкові корінці.
До моменту появи врун виснажуються запаси поживних речовин всередині насіння. Рослина переходить на самостійне харчування: листя поглинають вуглекислий газ з повітря, а коріння поживні речовини з ґрунту. У фазі врун рослині необхідний весь комплекс факторів росту — волога, повітря, оптимальна температура і світло.
Полив. Для поливу розсади використовують талу або чисту воду з ЕМ-відра. Потрібно обов’язково стежити за тим, щоб при поливі ґрунт не запливав і не обмежував доступ повітря до кореневої системи рослин. Якщо ґрунт для розсади важкий, щільний, а його пори забиті рідиною, рослини будуть задихатися, вони не зможуть повноцінно поглинати вологу і елементи мінерального живлення. Тому ґрунтосуміш повинна бути пухкою, пористою, з хорошою водопроникністю.
Температурний і світловий режим. Оптимальна температура для проростання насіння — 20-25°С. Після появи сходів температуру потрібно знизити, іноді досить значно. Оскільки в природі вночі температура знижується, то і для розсади потрібно забезпечити відповідний режим. Через відсутність світла в нічний час припиняється і процес фотосинтезу. Він також сповільнюється в похмурий день при слабкому освітленні. Через це рослини слабшають і виробляють меншу кількість органічних речовин, необхідних для повноцінного розвитку. В таких умовах розсада виснажується і витягується, а її листя набуває жовтого забарвлення. Тому дуже важливо стежити за тим, щоб рослини отримували достатню кількість світла.
Життєвий простір. У загущених посівах циркуляція повітря погіршується, тому рослини повільно засвоюють вуглекислий газ. У пошуках простору вони намагаються випередити один одного в зростанні і витягуються. Щоб не допустити такої ситуації, насіння на розсаду потрібно висівати згідно з найкращими практиками-схемами для певних культур.
Далеко не кожен городник має можливість вирощувати розсаду на підвіконнях: то з вікна дме, то батареї пересушують повітря, то освітлення слабке…
Якщо ж вам все-таки вдалося виростити розсаду на підвіконні, не забувайте про такий важливий агроприйом, як загартовування.
У зв’язку зі змінами клімату висаджувати розсаду на постійне місце треба з урахуванням погодних сюрпризів. Для цього необхідно створити сприятливі умови для розвитку рослин. Наприклад, встановити над грядками тимчасові укриття з агроволокна і плівки. Такий агрозахід допоможе розсаді швидше вкоренитися і піти в зростання. Коли рослини підростуть і зміцніють, тимчасові дуги потрібно замінити на спорудження з агроволокна або сітки для притінення, закріплені на високих кілках. Такий «дах» для рослин повинен обов’язково закривати частину південного боку ділянки. Бажано також замульчувати грядки органікою, або висіяти в міжряддях сидерати, враховуючи сумісність культур.
Галина Просяна, Клуб Органічного Землеробства, м. Лиман Донецька область
Пижама – домашняя одежда для сна и отдыха, которая характеризуется комфортом ношения и мягкостью ткани.…
После перехода на новоюлианский календарь дата Дня святого Николая изменилась. Православная церковь Украины с прошлого…
Будет ли в субботу тепло или готовиться к дождям и снегу? Что говорят синоптики.
Будет ли геомагнитная активность повышена в этот уикенд? Какие прогнозы делают эксперты..
Позаботьтесь, чтобы ваш виноград легко перенес зиму и порадовал вас хорошим урожаем в следующем году.
Потрясающе вкусный десерт за рекордно короткое время – прийдете в восторг от этого рецепта.