Хочу почати з того, що фермерські поля та сади через надмірне та часте використання хімічних препаратів уже давно не є привабливими для масового розмноження шкідників. А вони не менш наполегливо боряться за своє виживання, ніж людство.
Перше місце за нанесення шкоди садовим деревам сьогодні віддаю цикадці зеленій, про неї і піде мова у даному матеріалі.
Взагалі різних цикад у світі налічується біля 20000 видів. Найбільш злісні, які уже поширені в Україні, — цикадка буйволоподібна, цикадка біла, цикадка виноградна японська і найагресивніша цикадка зелена. Цей шкідник, як і всі інші з даного роду до нас були завезені з різних континентів у різні часи.
Комаха завдовжки близько 1 см, зеленого забарвлення різних відтінків, в залежності від кліматичних умов. Дорослі комахи мають крила. Крім того, що вони добре літають, вони мають 3 парі ніг, причому задня пара значно більша та сильніша за дві передні. Це дозволяє комахам дуже швидко реагувати на небезпеку. В цьому вони схожі на коників-стрибунців. При небезпеці вони стрибають, далі підключають крила. Личинки комах безкрилі, але стрибають вони ще краще. Таким чином природних ворогів у них майже немає. Перші описи цього шкідника у нас були зроблені у сімдесяті роки минулого століття. У ті часи описувалась одна популяція зеленої цикадки за вегетаційний сезон. Теперішній час — три покоління.
Самка за сезон відкладає більше 100 яєць. Враховуючи, що з них вилуплюються майже 90% жіночого роду, можна легко підрахувати, якими темпами може розмножуватись шкідник.
Тепер розберемося чим небезпечний цей шкідник. Живляться комахи соком рослин. Для цього мають дуже сильний хоботок, яким з легкістю прорізують не тільки листя, але й кору дерев. Безпомилково знаходять судини сокоруху, з яких безперервно живляться, при цьому заражають рослини різними хворобами як грибковими, так і бактеріальними та вірусними. Найбільш до вподоби зеленій цикадці різні злакові. Ідеальний варіант — пирій. Друге та третє покоління перебирається вище, на кущі та дерева.
Після виходу молодих личинок у квітні пагони дерев при незначних пошкодженнях довго затягують свої рани, при сильних — відмирають. Зима – найкращий час для виявлення шкідника та знищення кладки яєць.
Розпізнати пошкодження гілок будь-яким видом цикадок (в усіх видів один принцип зимівлі) неважко. При візуальному огляді находимо характерні пошкодження та у центр натискаємо нігтем великого пальця кілька разів зі зміщенням на пару міліметрів в різні боки. При цьому відчувається характерний тріск. Яйця хоч малі, але дуже щільні, тож при натисканні, тріскаючи видають звук. Не чекаючи весни, вибираємо гарний погожий день з температурою 6-8 градусів тепла, обприскуємо сад інсектицидом більш сильнішої дії, наприклад Актара, розчин має бути температурою 50 градусів за Цельсієм.
Підведу підсумок: більше як за три десятиліття шкідник еволюціонував з однієї хвилі розмноження до трьох. Кладка яєць на деревах змінила висоту з 1,5 м до 6 м. Раніше пошкоджувалась деревина лише однорічного приросту, наразі вражається і трирічна. І найголовніше, шкідник став всеїдним. Пошкоджує практично усі дерева, навіть волоський горіх.
P.S. Помітив шкідника на деяких рослинах з великим соковитим листям та стеблами (жоржини, мальва лікарська і т.п.). Цикадка зелена уже може дати і четверте покоління.
В. Францішко, науковий співробітник лабораторії селекції і технології вирощування ягідних культур Інституту садівництва НААН.
Уже с 1 декабря 2024 клиентов "Ощадбанка" ожидают существенные нововведения. Станут ли услуги банка более…
Финансовый лимит на один подарок составляет 1500 грн. Фото писем будут публиковаться на странице фонда…
Использование перевязочных материалов, бинтов и ранозаживляющих средств является важной частью медицинской практики и первой помощи.…
Некоторые украинцы, которые пострадали из-за войны, могут рассчитывать на определенные льготы от государства.
У пенсионеров есть ряд обязанностей перед Пенсионным фондом Украины. Несвоевременное информирование об изменениях в вашей…
На месте происшествия работают экстренные службы, оказывающие всю необходимую помощь пострадавшим. Также продолжаются аварийно-спасательные работы.