З приходом осені, коли основний урожай вже зібраний, потрібно подбати про ґрунт. Один із кращих варіантів збагачення землі натуральним добривом і відновлення її структури — засіяти грядки сидератами.
Мабуть, не існує городника краще і досвідченіше, ніж сама Природа. Наприклад, якщо після збирання врожаю ви не засієте ґрунт сидератами, природа зробить це сама, але іншими травами. Це один з її законів — захистити землю рослинністю. Проте багато городників ігнорують його, залишаючи на зиму грядки без зеленого покривала. І даремно! Адже навесні до висадки розсади озимі сидерати встигають наростити зелену масу.
Є багато різноманітних видів зелених добрив: озима вика, озимий ріпак, буркун, озима суріпиця, люцерна та інші.
Для більш швидкого розкладання органіки і оздоровлення ґрунту можна посипати грядки добривом ЕМ-бокаші.
Навесні висаджують розсаду прямо в зростаючі на грядці сидерати, роблячи в них лунки. Перший час вони ростуть усі разом, а коли сидерати починають заважати розсаді, акуратно зрізують їх і мульчують ними грядку. Ранньою весною перед посадкою картоплі можна посіяти такі зелені добрива, як гірчиця, фацелія, рапс, редька олійна, еспарцет, вика яра. До речі, деякі квіткові рослини теж цілком можуть служити відмінними сидератами, наприклад, тагетес, майорець, календула. Не варто відмовлятися від такої можливості, навіть якщо на грядках вже лежить «соломка» посіяних восени сидератів. Потрібно просто трошки розрідити мульчу і прямо в неї висіяти насіння. Оскільки сидерати і овочі одного сімейства одночасно висаджувати не можна, щоб не ламати собі голову, що після чого посадити, можна змішати насіння різних сімейств зелених добрив і засіяти ними грядку. Як правило, в такі суміші входять хрестоцвітні (гірчиця, олійна редька, ріпак), бобові (вика, люпин, горох, соя), злакові (овес, ячмінь, пшениця), гречані (гречка) і гідрофіли (фацелія). Така суміш сидератів насичує ґрунт органікою, розпушує її, робить водо- і повітропроникною. Головне, не перекопувати верхній родючий шар, інакше вся робота по підвищенню родючості, виконана рослинами і «підземними жителями», буде марною. Просто залиште рослини зимувати на грядках.
Навесні потрібно обережно розпушити грядку, вкриту ковдрою з рослин-добрив. Як тільки встановиться сприятлива погода, за переробку органічних рослинних залишків візьмуться черв’ячки. Під цією масою волого і м’яко, тому висаджуючи розсаду, будьте обережні.
В саду також висаджують сидерати, які швидко зацвітають і приваблюють комах-запилювачів. Перевагу варто віддавати фацелії, еспарцету і гречці. Коли зацвітає перша хвиля сидератів, повністю їх скошують і тут же сіють інший вид зелених добрив. Спостерігайте за деревами, якщо їм підходять посаджені сидерати або квіти, сійте їх і далі.
Підсів сидератів і овочів проводять протягом усього сезону, до основного збору врожаю. Як тільки звільняється грядка, висаджують нову овочеву культуру або сіють зелене добриво, щоб земля не була порожньою.
Запам’ятайте головне правило городника: без рослин родючого ґрунту не буває. Грунт, рослини і підземні жучки-черв’ячки працюють спільно. Як тільки в цій дружній команді щось порушується, родючість ґрунту знижується, його починають атакувати хвороби і паразитуючі мікроорганізми. Це одна з причин зменшення врожаю. Годуйте свою землю, вкривайте її зеленим покривалом з органіки, і вона віддячить вам щедрим урожаєм здорових рослин.
Галина Просяна, Донецька область
Пенсионеры в 2025 году могут получить прибавку к пенсии. Что для этого нужно.
Лишить водительских прав могут даже тех, кто не нарушает правила дорожного движения. Банальная проверка документов…
7 апреля в Украине отмечается Всемирный день здоровья. Христиане чтят память святого преподобного Юрия Мелитийского.…
К первой группе инвалидности относятся люди, полностью потерявшие трудоспособность и требующие постоянной опеки. Они не…
6 апреля отмечает свой 55-й день рождения Ирина Билык. Имя певицы стало символом новой отечественной…
Опытные овощеводы рассказали, чем нужно удобрить кабачки и цукини, чтобы урожая хватило и для употребления,…