В останні роки багато садівників зіткнулися з такою дуже неприємною комахою, як жук короїд. Активному зростанню чисельності жука короїда в садах сприяли аномально високі температури та відсутність дощів. Ослаблені посухою дерева стали легкою здобиччю для жуків короїдів в лісопосадках і в лісах, звідки короїд благополучно перебирається у сади. А крім того, через брак коштів майже припинилися захисні масові обробки лісосмуг і лісових масивів від шкідливих комах.
Жук короїд вважається одним з найнебезпечніших серед шкідливих комах для життя дерева тому, що він пошкоджує життєвоважливі тканини і деревину, може інфікувати дерево грибковою інфекцією і спровокувати його швидку загибель.
Ці жуки мають чудовий нюх: по запаху вони здатні відрізнити ослаблене дерево від здорового на відстані до 1 км. Десантуючи на поверхню дерева, вони роблять вхідний отвір і будують маткові ходи в середині дерева, заселяючи яйцями найсоковитіші його тканини, викидаючи назовні тирсу. З яєць жука короїда відроджуються дрібні личинки, які прокладають вже власні ходи, завдаючи дереву ще більшої шкоди.
Молоді короїди, що вилупилися з личинок, два тижні харчуються листям, після чого припиняють харчування і залишаються до осені в інертному стані, ховаючись в тріщинах кори, дуплах дерева. Восени жук короїд йде на зимівлю. Уражене короїдами дерево ще більше слабшає і незабаром гине.
Західноєвропейський непарний короїд небезпечний ще й тим, що він не тільки дірявить стовбур дерева, а й заселяє отвори грибницею особливого гриба, що росте на стінках ходів і ще більше руйнує дерево зсередини. Личинки короїда харчуються міцелієм цього гриба, для них він – додатковий раціон. Симбіоз короїда з грибом призводить до швидкого відмирання уражених гілок і всього дерева.
Якщо заселене жуком короїдом дерево вам вдалося виявити в початковій стадії окупації (жук під корою), то знищити жука можна механічно. Озброївшись гострим сталевим дротом, слід пройтися ним по ходу отвору, і намагаючись «надіти ворога на шпагу». Якщо тирса білого кольору, то можна спробувати знищити шкідника шляхом спринцювання вхідного отвору інсектицидами за допомогою медичного шприца. Якщо ж гілка або дерево сильно уражені короїдом, то окрему гілку зрізають і негайно спалюють, аналогічну операцію проводять і з деревом, якщо воно повністю окуповане шкідником.
Якщо в саду на окремих деревах помічені ознаки заселення короїдом, то стовбури і скелетні гілки дерев рясно обприскують інсектицидними препаратами в період виходу жука з-під кори до розпускання бруньок, відразу ж після закінчення цвітіння і до кінця серпня з інтервалом в два тижні. Причому ці обробки потрібні не лише ураженим, а й здоровим деревам.
В якості профілактичних заходів слід неодмінно прибирати за межі саду всі зрізані гілки, сухостійні дерева, викорчовувати пні старих дерев і неодмінно спалювати їх. Восени рекомендується очистити штамби і товсті гілки дерев від відмерлої кори, спалюючи відходи. Грунт навколо дерев перекопують.
Тетяна Степанівна Ляшенко, садівник-експериментатор, м. Первомайськ Миколаївської області.
Благотворительный фонд приступил к регистрации на выдачу гуманитарной помощи в виде продуктовых наборов. Рассказываем, как…
Работали за пределами Украины? Теперь это может помочь выйти на пенсию в срок. Но будьте…
С 1 июля в Укрпочте действуют новые правила, касающиеся денежных выплат физическим лицам. Что нужно…
Ящик холодильника – не просто «полка для овощей». Именно здесь продукты дольше остаются свежими, если…
В Украине в 2025 году некоторым владельцам старого и нового жилья придётся заплатить налог на…
3 июля в Украине ожидается местами жара, но и местами небольшой дождь