Про вирощування грибів у домашніх умовах чув уже давно. Багато читав різних заміток у газетах і журналах. Однак, ніколи не наважувався й собі взятися до цієї справи. Чи ж вдасться? Але кілька років тому познайомився із харків’янином Борисом Карпичем, який поділився зі мною і своїм досвідом, і міцелієм грибів.
Ось тоді й почалися на моїй садовій ділянці справжні дива. Адже розпочати вирішив не з будь-чого, а з вирощування шиїтаке. Вони відомі під назвою японських, китайських, а ще – імператорських грибів. В давнину ніхто не мав права споживати їх – тільки імператорська сім’я, а спроба вивести міцелій каралась негайною смертю. Таємницю його вирощування берегли століттями. Але в наш час кожен садівник-городник може скуштувати власноруч вирощені імператорські делікатеси, посадивши їх у себе на обійсті.
Технологія вирощування, як з’ясувалося, досить проста й доступна кожному охочому. Слід враховувати, що зерновий міцелій найкраще заселяє пеньки або колоди за високої температури, вологості. Я висаджую міцелій напровесні – його проростання в деревину (а вирощую гриби на пнях) триває протягом 4-6 місяців.
Існує кілька способів висаджування грибів.
Перший – найлегший і найпростіший: заготовити пеньки листяних порід дерев. Тоді викопати ямку завглибшки 15 см, добре втрамбувати її, застелити в один шар газетою, насипати зверху зерновий міцелій шаром в 1 см і поставити зверху свіжозрізаний пень (або вимочений протягом кількох діб у воді), а далі – засипати довкола землею та рясно полити водою.
Існує ще кілька методів вирощування грибів, але розповідаю про найбільш прості й доступні.
Якщо ваші пні із міцелієм стоятимуть просто неба, то бажано розташувати їх у затіненому місці, де зберігається вологість – між деревами, за господарськими будівлями, під огорожами, кущами. А якщо на сонячному місці, то обов’язково затінити їх дерев’яними щитами чи іншим матеріалом. Головне – це правильна посадка зернового міцелію, притінення й вологість.
Хороше місце – також важливий чинник успішного вирощування грибів. Ранньою весною, коли ще немає листя, дерева й кущі не дають тіні, також потрібно захищати пні щитами. На сонці гриби стають сухими, маленькими і втрачають вагу. Тому, якщо літо сухе, грибницю слід часто поливати або обладнати крапельне зрошення. У сприятливих умовах ви зможете за один сезон зібрати з одного пня декілька врожаїв.
У такий же спосіб вирощую і гливи – вони також смачні й мають неабиякі цілющі властивості. Але, окрім смакоти, маю ще й втіху від тих сюрпризів, які мені підносить домашнє грибне господарство. Приміром цього року, коли ще не встигли відцвісти першоцвіти, вже зібрав на своїй дачній ділянці… перший врожай грибів. А вже перед Великоднем, до святкового столу, із чотирьох пеньків обірвав пів кілограма шіїтаке, залишивши на інших грибницях маленькі грибочки. Вони ж бо виростають не одночасно. Тому задоволення від смакування лісовими дарунками розтягується на тривалий період.
Спробуйте й собі – може, також невдовзі ходитимете на «тихе полювання» до власного садочку.
Богдан Гаморак, м. Тлумач Івано-Франківської області.
В каком возрасте можно будет выйти на пенсию в следующем году и какой стаж нужно…
Современные туалетные системы из пластика становятся незаменимым решением для загородных домов и дачных участков, где…
Правительство решил повысить финансовую помощь семьям погибших защитников.
Стало известно, какими погодные условия будут в первый зимний месяц. Чего ожидать.
Международная организации предоставит денежную помощь некоторым пенсионерам. Выплаты "приплюсуют" к пенсий.
Стартовала регистрация на получение новых денежных выплат для украинцев.