Хвороби буряка доволі поширені, але для того щоб з ними боротися, треба знати ознаки ураження. Тому сьогодні я познайомлю вас з найнебезпечнішими хворобами, їх проявами та способами лікування.
Церкоспороз – найпоширеніше захворювання буряка у всіх районах його вирощування. Захворювання проявляється, в основному, в середині літа на листках у вигляді круглих (діаметром 2-5 мм) світло-сірих плям з темно-бурою облямівкою. Восени плями стають дуже дрібні, темні, майже чорні. У вологу погоду, переважно з нижнього боку листа, утворюється темно-сірий наліт. Крім листя, уражаються також черешки на насіннєвих рослинах, стебла квітконосів і насіння.
Для обмеження розвитку церкоспорозу важливо дотримуватися сівозміни. Вирощувати буряк на колишньому місці рекомендується не раніше, ніж через 3-4 роки. Кращими попередниками вважаються овочеві культури. Не рекомендується висівати буряки після люцерни, гороху, сої, картоплі, які теж можуть уражуватися церкоспорозом. Після збирання врожаю всі рослинні залишки ретельно збирають і знищують, а ґрунт орють. Проводять систематичне знищення бур’янів (щириця, лобода біла, осот, щавель, кульбаба, в’юнок і ін.) як резерваторів інфекції.
Альтернаріоз – хвороба проявляється на нижніх, фізіологічно старих листках у вигляді буро-чорних плям неправильної форми. Спочатку вони з’являються на верхівці листової пластинки, потім поширюються по всій периферії листа. Плями зливаються, тканина відмирає, покривається суцільним чорно-зеленим нальотом. Шкідливість хвороби така ж, як і при аскохітозі.
Заходи боротьби: дотримання сівозміни, внесення добрив, вапнування кислих ґрунтів, використання якісного посівного матеріалу, боротьба з бур’янами.
Аскохітоз – хвороба, яка проявляється на нижніх, фізіологічно старих листках, спочатку у вигляді округлих синювато-зелених плям, які поступово буріють. Їх центр темно-бурий, з великою кількістю чорних цяток.
Пероноспороз проявляється, як правило, на молодих листочках і квітконосних пагонах. При ураженні хворобою листя блідніє, з’являється сірувато-фіолетовий наліт, листові пластинки скручуються донизу краями. Також покриваються нальотом, деформуються і відмирають уражені пагони насінників. Пізніше листя чорніє і відмирає. Уражені квітконоси деформуються, відстають у розвитку і гинуть. При розвитку хвороби у червні і навіть у липні маса коренеплоду зменшується на 30%, а недобір насіння становить 60-65%. Крім того, коренеплоди з таких рослин мають понижену стійкість проти гнилі.
Не варто забувати про знищення післяжнивних залишків, подальше перекопування ґрунту.
Фомоз – захворювання, яке частіше проявляється в кінці вегетаційного сезону. На нижніх, старіших листках утворюються круглі, світло-бурі (в дощову погоду чорні) концентричні округлі плями. Через них фомоз іноді називають «зональною плямистістю». Найбільш небезпечний фомоз в сховищах та на насінниках. Під час висадки постраждалих коренеплодів спостерігається слабке ураження сім’яників, а часто і їхня загибель. Широко поширений на буряках як першого, так і другого року життя. Врятувати рослини можна обприскуванням борною кислотою (3 г на 10 л води).
В останній період вегетації рослини підживлюють препаратами, що містять калій. Не можна забувати про дотримання правил сівозміни, своєчасне просапування рядків буряків і проріджування сходів. Всі опалі рослинні залишки з грядок прибирають і спалюють.
Бережіть свій урожай!
В.О. Юдічева, провідний спеціаліст Одеської обласної фітосанітарної лабораторії.
Еще несколько суток - и зима окончательно угомонится, считают синоптики. При этом 10 апреля ситуация…
Чтобы получить длинные побеги плетистых роз, пригодные для срезки, куст нужно правильно формировать.
Все знают, что возраст женщины выдает не столько лицо, сколько кожа шеи. Простые советы помогут…
Как поведет себя Солнце? Будут ли геомагнитные волнения в этот день?
Яркая золотистая каша из пшена, приправленная маслом или сваренная на молоке, очень вкусна и полезна.…
Довольно распространенная картина - лицо, обсыпанное прыщами. Почему высыпания на лице не проходят? Как лечить…