Вишня є невід’ємною складовою українського фольклору, символом нашої культури. Згадайте лише в скількох піснях вона згадується. Цю красуню можна зустріти без винятку в кожному садку. Адже вона того варта.
Цінність плодів цієї культури полягає у високих технологічних і лікувальних властивостях, а також у смакових якостях. Вони містять 11,0-22,5% сухих речовин, серед яких переважають цукри (6-17%), органічні кислоти (0,7-1,5%) і вітамін С (15,0-19,5%).
У плодах вишні багато калію (в середньому 256 мг на 10 г м’якоті), є також кальцій, фосфор, натрій, сірка, хлор. А заліза у вишні вдвічі більше, ніж в яблуках. Крім цього, ще є цинк, бор, мідь, марганець, йод, фтор, молібден та інші цінні елементи.
Плоди вишні споживають свіжими, замороженими та засушеними, а також переробляють на варення, джеми, компоти, сиропи, екстракти, наливки, лікери та вина.
Науково обґрунтована норма річного споживання плодів вишні в розрахунку на одну особу становить 6 кг.
Серед кісточкових культур вишня вирізняється найбільшою зимостійкістю (поступається лише яблуні) і менш вимоглива до складу ґрунту. Врожайність в середньому складає 30-40 кг з дерева, а в окремі роки може сягати 60-70 кг.
Більшість сортів вишні добре запилюються сортами черешні. Тому для отримання повноцінних врожаїв рекомендується вирощувати вишню поряд з черешнею або ж саджати кілька сортів вишні.
За останні 30 років у світі було виведено близько 200 нових сортів вишні, в т.ч. вітчизняними селекціонерами понад 30. Основну увагу наші вчені зосередили на отриманні сортів, стійких до хвороб та з високими смаковими і товарними якостями.
Хочу поділитися з читачами «Одеського дачника» стислою характеристикою сортів, які я
Чудо-вишня – сорт ранньосереднього строку достигання. Автор Л.І Тараненко. Зимостійкий, стійкий проти кокомікозу та моніліозу. Урожайність середня – 10-12 кг з дерева. Самобезплідний. Плоди дуже великі (7-9 г), темно-червоні, плоско-округлі, з легким і сухим відривом від плодоніжки, універсального призначення. Кісточка легко відокремлюється від м’якоті. М’якоть темно-червона, соковита. Дегустаційна оцінка – 4,5 бала. Строк достигання 2-3 декада червня, транспортабельність висока.
Шалунья – сорт раннього строку достигання. Зимостійкий, стійкий проти кокомікозу та моніліозу. Урожайність висока – 15-20 кг з дерева. Самобезплідний, плоди великі (5-6 г), темно-червоні, майже чорні, універсального призначення. Кісточка легко відокремлюється. М’якоть темно-червона, ніжна, соковита, з десертним смаком (4,8 бала). Строк достигання – 2-3 декади червня. Транспортабельність висока.
Ігрушка – сорт середнього строку достигання. Зимостікий, стійкий проти грибкових хвороб. Вирізняється високою та стабільною врожайністю (25-35 кг з дерева). Самобезплідний. Кращі запилювачі: Шалунья, черешня Валерій Чкалов, Дончанка та ін. Плоди дуже великі (7,5-8,5 г), одномірні, темно-червоні, універсального призначення. Кісточка легко відокремлюється. М’якоть темно-червона, ніжна, соковита, кисло-солодкого смаку (4,3 бала). Строк достигання – 3 декада червня. Транспортабельність висока.
Всі ці сорти характеризуються найкращою сумісністю з усіма підщепами і в розсаднику забезпечують найбільший вихід стандартних саджанців (на рівні 75-81%).
Посадку вишні краще здійснювати навесні, аніж восени. Тоді саджанці добре приживаються, ростуть і розвиваються, не підмерзає коренева система. Одна умова при цьому – висаджувати потрібно якомога раніше (1 декада квітня).
На саджанцях не повинно бути механічних пошкоджень, стосується це і кореневої системи. Просто вишня має слабку здатність до відновлення і дуже сприятлива до хвороб.
Аби деревце належно розвивалося, варто подбати про правильну посадку. Як мілка, так і глибока себе не оправдовує. У першому випадку дерево може взимку підмерзнути, внаслідок чого буде слабо розвиватись і не даватиме високих урожаїв. При глибокій посадці без будь-якої видимої причини починають засихати гілки, вони обростають мохом і лишайниками, легко уражаються небезпечною хворобою – витіканням камеді. Тому на ці важливі моменти потрібно звертати серйозну увагу.
Посадіть в своєму саду хоч один з перелічених сортів і ви точно не пожалкуєте.
Іван Дзигора, вчений агроном, с. Оникієве Маловисківського району Кіровоградської області.
Для держателей банковских карт многих украинских банков с лета будут действовать новые правила. Какие именно…
Часть украинцев может получить денежную помощь от международного фонда в рамках нового этапа программы финансовой…
Коммунальщики сделали важное заявление, что коснется части украинцев. Плату за газ в мае могут не…
Часть пенсионеров могут получить бесплатные продукты от известного международного фонда. Как это сделать?
Часть украинцев может остаться без пенсий. Какие требования необходимо обязательно выполнить, чтобы получать пенсионные выплаты.
21 мая в Украине отмечают Всемирный день культурного разнообразия во имя диалога и развития, Международный…