Статьи

5 питань про доцільність мульчування ґрунту

Що таке мульча?

Мульча — це все те, що покриває ґрунт зверху. У лісі — це торішнє листя і трава. На грядках, квітниках, під ягідними кущами і плодовими деревами — це органічні або неорганічні матеріали, якими вкривають ґрунт дачники (садівники-городники). Операція по укриттю ґрунту називається мульчуванням.

Коли можна і потрібно мульчувати?

Мульчування проводиться за дотримання двох умов:

1 — рослини досить добре видно (підросли на 5-10 см);

2 — земля добре прогрілася. До речі, до цього моменту виростає і «майбутня мульча» — будь-які бур’яни, без насіння. Якщо культурні рослини ледь виглядають із землі, то мульча закриє їх від світла, і вони не зможуть добре розвиватися. Якщо ґрунт недостатньо прогрітий, то рослини ростуть повільно.

А ось висаджену розсаду і саджанці мульчують відразу — це істотно покращує процес їхньої приживлюваності.

Чим можна мульчувати?

Краща мульча — органічні матеріали. Влітку — кропива, лопухи, бур’яни (ті, що ще не дали насіння), лугова трава, сидерати і т.д. Перед мульчуванням траву найкраще подрібнити, щоб вона була схожа на січку, так і красивіше, і розкладається швидше. Шар прив’ялої трави має бути 5-7см. Якщо є газонокосарка, то скошена трава залишається відразу на грядках.

Увага! Якщо в день мульчування обробляти грядку корисними мікроорганізмами (біопрепаратами Емочка Оригінал або Родючість), то мульча не загниває, і прискорено розкладається в харчування для рослин. Надалі раз на тиждень також бажано продовжувати обробляти корисними мікроорганізмами.

А чорною плівкою мульчувати можна?

Можна, але тоді втрачається половина сенсу від мульчування. Неорганічна мульча стримує ріст бур’янів, зберігає вологу, але вона не є їжею для ґрунтових мікроорганізмів, не підвищує родючості вашої землі.

Уявімо ситуацію: ви пропололи бур’яни, склали їх в купку на траві, а прибрати не встигли. Через тиждень-два забираєте цю купу, що під нею? Волого, прохолодно і — дощові черв’яки. Як ви думаєте, сподобалося б вашим рослинам, якби ґрунт над їхнім корінням був завжди прохолодним, вологим, а навколо — маса черв’яків, які готують гумус? Саме так і відбувається, якщо ваші грядки замульчувати органікою, а не синтетикою.

Які проблеми можуть виникати при мульчуванні грядок?

Навесні і на початку літа не можна мульчувати такими матеріалами, як тирса, солома, торішнє листя, картон та інші (все коричневе).

Це час вегетації, і рослинам необхідний азот. Тому і мульчувати потрібно азотомісткою органікою: травою, зеленим листям, бур’янами та т.п. (все зелене). Або, принаймні, змішати ті і інші матеріали.

Тонкий шар мульчі не виконує свої функції зі збереження вологи, стримування росту бур’янів і створення сприятливої для рослин температури ґрунту. Оптимальним є шар товщиною в 5-7 см, який і треба намагатися підтримувати протягом усього сезону. Для цього в міру осідання і розкладання мульчі періодично підкладають поверх старого шару нову траву. Після збирання врожаю землю також бажано замульчувати, попередньо обробивши ґрунт корисними мікроорганізмами. Останній шар мульчі треба укладати під кущі, дерева, на грядки і навіть на зимові посадки (цибулинні, часник, чорнушка, морква) восени на зиму. В такому випадку життя ґрунтової мікрофлори триває і в перший місяць зими. А ось навесні стару, чи не перероблену мульчу з грядок, де посіяно під зиму насіння, треба зняти, щоб ґрунт швидше прогрівся.

Галина ПРОСЯНА.

м. Лиман Донецької області.

 

Новое на сайте

  • Новости

Праздники и народные приметы 5 апреля – почему сегодня нельзя проявлять алчность

5 апреля – день, когда в мире вспоминают о нескольких важных международных инициативах. 5 апреля…

05/04/2025 06:34
  • Новости

Где пенсионеры получают самые высокие пенсии: о таких суммах украинцы могут только мечтать

Пенсионные системы разных стран различаются. Естественно, что их пенсионные выплаты у них разные. Украина не…

05/04/2025 05:27
  • Новости

Погода в Украине на субботу, 5 апреля

Теплая погода или снова холод? Чего ждать украинцам в субботу? Синоптики сделали подробный прогноз.

04/04/2025 23:22
  • Новости

Магнитные бури в субботу, 5 апреля

Будет ли магнитная буря в субботу. Эксперты поделились прогнозами. Что следует знать метеозависимым.

04/04/2025 22:50
  • Новости

С такими соседями они точно переживут жару: что посадить рядом с огурцами

Хотите получить хороший урожай огурцов и чтоб они не горчили? Обязательно посадите рядом с ними…

04/04/2025 22:15
  • Новости

Такая нежная, что просто тает во рту: готовим идеальную буженину к Пасхе

Буженина – одно из популярных блюд на Пасху. Приготовьте ее по этому рецепту – мясо…

04/04/2025 21:45