Долина Центр
Самое популярное


Черкаська садівниця назвала кращі сорти смородини і малини, які цьогоріч дали щедрий врожай

21 окт. 2020 14:21 | №100 0 574 0

Після збору врожаю кожен садівник підсумовує, який сорт себе гарно зарекомендував, який вистояв погодні аномалії, який не виправдав очікувань. Сьогодні хочу поділитися підсумками сезону-2020.

    

Тісен і Тібен – промислові і дачні

Смородина – традиційна культура в наших садах. Проте без належного догляду зібрати рекордні кілограми ягід нереально. Тому обов'язково під час вегетації проводжу підгодівлі органічними та мінеральними добривами. Азот допомагає кущам розвиватися, а фосфор і калій додають ягодам цукру і допомагають пагінцям підготуватися до зимівлі.

У нинішньому сезоні майже усі сорти показали себе якнайкраще, проте хочу окремо розповісти про лідерів. Ними стали Ровада, Селеченська-2, Тісел і Тібен.

Почну з останніх, бо вони зовсім недавно на моїй ділянці, можна сказати, новинки.

Тісел – сорт польської селекції (чорна смородина). Ранній - дозріває на початку липня, посухостійкий і морозостійкий. Кущ росте досить інтенсивно, утворює середню кількість пагонів. Ягоди великі, ніжно-солодкого смаку, з тонкою шкіркою. Транспортабельність у сорту хороша. Сорт абсолютно не вимогливий до ґрунту. Вирізняється досить хорошою стійкістю проти хвороб. Урожайний потенціал цього сорту з віком тільки збільшується. Маса ягоди 2,2-2,5 г. Стійкий до захворювань. Дозрівання ягід випадає на кінець червня.

Тібен - це середній сорт чорної смородини польської селекції. Тібен є одним з найпопулярніших промислових сортів в Польщі і Україні. Кущ у сорту середньорослий висотою до 1,4 м, добре розростається. Пагони спрямовані вертикально вгору. Листя середнього розміру темно-зелене. При садінні рекомендується відстань між рослинами - 50 см. Урожай дозріває в середині липня. Ягоди середнього розміру (2 г), солодко-кислого смаку, ароматні з сухим відривом. Сорт добре переносить посуху і не вимерзає взимку. Також Тібен стійкий проти американської борошнистої роси, яка є поширеним і небезпечним захворюванням смородини.

Ровада - червона смородина, у якої висота куща досягає 1,2-1,4 м. Ягоди зібрані в кисті довжиною до 20 см. Плоди великі, блискучі, насичено-червоного кольору. Смак ягід приємний, з кислинкою, транспортабельність відмінна. Стійкість проти хвороб висока, плодоношення дуже рясне. Сорт зимостійкий і жаростійкий.

Селеченська-2 - чорна смородина, з прямостоячою будовою куща, довгими китицями. Ягоди дуже великі, вагою 4-6 г, довго висять і не обсипаються. Дозрівають рано. Плодоношення рясне. Сорту характерна висока стійкість проти захворювань і заморозків. Добре росте і плодоносить навіть в тіні.

Аби смородина не уражувала хворобами та шкідниками, навесні, до розпускання бруньок, треба провести профілактичні обприскування фунгіцидами та інсектицидами.

Поливаю свою смородину 1 раз на тиждень, не треба економити, тому що від поливу залежить і врожай, і здоров’я рослини.

    

Зюгана до пізньої осені

Малина теж порадувала результатами, хоча, якби не крапельний полив, не знаю, щоб з нею було. Серед літніх (одноразових) сортів щедрим врожаєм за турботу віддячила Патриція. Що казати, вона ще жодного разу не пасла задніх.

Пагони в неї абсолютно без шипів, середня висота 1,5-1,8 м. Середнього терміну дозрівання, з красивими, дуже великими (6-12 г) ягодами світло-червоного забарвлення, привабливого зовнішнього вигляду, правильної форми. Один недолік - транспортабельність плодів слабка. Зате врожайність дуже висока - від 4 до 8 кг з куща. Ягоди десертного типу, з приємним малиновим ароматом.

Не можу не згадати про штамбову малину Тарусу. Її висота 1-1,5 м. Ягоди подовженої форми, великі, вагою до 10 г, щільні і добре витримують транспортування. Смак ягід солодкий, з приємним малиновим ароматом, соковитою м'якоттю і нечисленним дрібним насінням, добре підходять для споживання в свіжому вигляді і для всіх типів домашньої переробки (варення, джеми, пастила, сушка). Таруса - одна з найбільш врожайних. Продуктивність висока, а при хорошому догляді і внесенні гною урожай збільшується вдвічі. Стійка до низьких зимових температур.

Патриція і Таруса дружно віддають урожай, плодоношення триває не більше 2-х тижнів.

Потрапила до лідерів сезону-2020 і Зюгана. Це ремонтантний сорт, який дозволяє збирати урожай двічі на рік, в червні і в серпні-вересні, іноді ягідки ще є і у жовтні.

Ягоди малини Зюгани червоні, солодкі, щільні, зберігаються довго, і будуть прикрашати ваш стіл все літо і ранню осінь. З кожного куща цього сорту можна зібрати по 9 кг ягід за сезон.

У догляді одноразова (літня) та ремонтантна малина практично нічим не відрізняються, хоча є особливості. Удобрювати по листу азотом, фосфором і калієм необхідно всю малину без винятку. Органіку вношу при посадці. Також не забуваємо про боротьбу зі шкідниками та хворобами. До речі, ремонтантна малина на моїй ділянці практично не хворіє і не пошкоджується жуками. Просто її фази розвитку не збігаються з фазами розвитку шкідників. Тоді як літній малині дістається по повній, але якщо вчасно проводити обприскування фунгіцидами та інсектицидами - ніщо і ніхто не зможе вплинути на урожай.

Валентина Руденко, садівниця, м. Черкаси

Добавить комментарий

Добавить комментарий

Соблюдайте правила комментирования. При несоблюдении, Вы можете быть забанены.

Если Вам надоело каждый раз вводить капчу – потратьте один раз две минуты и станьте полноправным участником соцсети "На пенсии", а главное комментируйте, без всякой капчи, сколько хотите.

Загрузка