Завдяки виноградарям-ентузіастам, народним селекціонерам в Україні створена велика кількість гібридних форм винограду з прекрасними смаковими і естетичними показниками. Значна кількість цих форм і гібридів поселилась на присадибних і дачних ділянках жителів нашого краю завдяки значній роботі в цьому напрямі клубу «Виноградарі Прикарпаття».
Разом із розвитком виноградарства на Прикарпатті і різкою зміною клімату наші виноградники заполонили майже всі хвороби і шкідники, які років 10-15 тому не завдавали жодної шкоди. А нещодавно мені зателефонував колега, заступник голови клубу Лучина Михайло, який повідомив, що в Тисменицькому районі виявили філоксеру, про що його інформував виноградар Твардовський Микола.
Слід сказати, що кілька років тому була також інформація, що з’явився новий шкідник на винограді в наших селах, але тоді цьому не надали розголосу і нікуди не зверталися. Та й недосвідчені виноградарі могли сплутати виноградний зудень з філоксерою. В певний мірі ці шкідники між собою схожі.
Саме тому я і вирішив написати статтю про цього підступного шкідника.
Філоксера 100 років тому була завезена до Франції з Америки разом з виноградними саджанцями. Це зумовило її швидке розповсюдження в Європі і на інших континентах.
Уперше на нашу територію, в Крим, філоксера була завезена в 1880 році. Вона належить до карантинних шкідників рослин. Являє собою попелицю, маленьку сисну комаху. Неозброєним оком її не побачиш, хіба що за допомогою лупи. Цікавим є те, що живиться соком рослинних клітин, коли наносить уколи корінню і листю.
Заражені філоксерою кущі відстають у розвитку, різко знижується їхня врожайність і згодом вони гинуть. Для захисту виноградників від філоксери застосовують карантинні, агротехнічні і хімічні заходи.
Кореневий вид філоксери вважається найбільш небезпечним. Кущі винограду викорчовують, а нові посадки на цьому місці заборонені впродовж 15 років, оскільки цього паразита дуже важко викорінити.
Шкідник дуже швидко поширюється за допомогою вітру, води під час дощу або поливу. Крилаті особи вільно переміщуються на 100 м, а також їх можуть переносити люди на одязі, взутті, сприяють розповсюдженню домашні тварини і птахи. На сьогодні поширення цього небезпечного шкідника проходить, в першу чергу, завдяки інфікованому садивному матеріалу (саджанці, чубуки).
1. Посадка винограду на прищеплену культуру на філоксеростійкі підщепі.
3. На маточних підщепах проти листової форми філоксери застосовують хімічний метод обробки, починаючи з моменту розпускання бруньок (фаза 2-3 листочка) і в фазі 7-9 листочків, такими препаратами, як конфідор, актара, актеллік, золон, мітак.
4. Виведення методом гібридизації високоякісних комплексно-стійких сортів винограду для кореневих культур.
Висновок: найбільш ефективний захист від філоксери європейських сортів винограду – вирощування прищепних насаджень (підщепа – американський виноград, прищепа – європейський.)
Б. Іванічок, заслужений садівник України, м. Івано-Франківськ.
Каждое домашнее растение не только украшает интерьер, но и доставляет радость своему хозяину.
Котлеты – это классическое блюдо, которое является важной частью украинской кухни. Это сытное, вкусное и…
Чтобы выбрать идеальный диван, важно учитывать множество факторов – от размеров и формы до материалов…
Украинцев могут освободить от нежелательных звонков. Новый законопроект предусматривает возможность идентификации абонентов, нарушающих ваше спокойствие.…
Уже с 1 декабря 2024 клиентов "Ощадбанка" ожидают существенные нововведения. Станут ли услуги банка более…
Финансовый лимит на один подарок составляет 1500 грн. Фото писем будут публиковаться на странице фонда…