Шарка сливи (віспа сливи) є однією з найбільш серйозних хвороб кісточкових плодів. Слово «шарка» в перекладі з болгарської мови означає «кільця» чи «дуги», оскільки саме в цій країні в 1915 році була вперше зареєстрована хвороба сливи, яку потім назвали «віспою». Наприкінці 20-го століття шарка була зафіксована у більшості країн Центральної та Південної Європи. На жаль, в Україні шарка також розповсюджена в тих областях, де вирощують сливу.
Хворобу спричинює вірус Plum pox potyvirus (PPV). Вражаються рослини роду Слива (Prunus). Особливий збиток хвороба завдає абрикосу, персику та сливі, оскільки знижує якість і викликає передчасне опадання плодів. PPV переноситься в польових умовах попелицями, однак головним способом поширення шарки на великі відстані є перевезення інфікованого рослинного садибного матеріалу.
Симптоми шарки можуть проявлятися на листках, пагонах, корі, пелюстках, плодах і кісточках. На листках симптоми особливо чітко помітні у весняний період через 3-4 тижні після цвітіння. Ознаки шарки на листках: хлоротичні плями, кільця, смуги, пожовтіння жилок і навіть деформація листя. Уражені плоди деформовані, мають знебарвлені плями і кільця, розвиток тканини плодів у цих місцях припиняється, утворюються заглибини, які нагадують віспу. В місцях ураження тканина плодів частково відмирає і заповнюється камеддю. Кісточки уражених плодів мають бліді кільця і плями.
Патологічний ефект хвороби проявляється в ослабленні і нерідко загибелі дерев, втраті товарної якості плодів (плоди стають дрібними, гіркими або без смаку), їх достроковому осипанні та зниженні врожайності від 25% до повної втрати.
Поширюється вірус шарки слив із зараженим прищепним та садибним матеріалом, із хворою кореневою паростю, насінням та комахами-переносниками (попелицями). Швидкість передачі хвороби достатньо велика, кількість уражених вірусом рослин може вдвічі збільшуватися за один сезон.
Єдиним методом боротьби з хворобою є обов’язкове знищення уражених дерев шляхом їх викорчовування та спалювання.
Солоденко А., провідний фахівець вірусолог ДУ «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія».
Не все продукты подходят для домашних заготовок. Рассказываем, что лучше не класть в банки –…
В Украине действует несколько надбавок к пенсии для граждан пенсионного возраста. Рассказываем, кто сможет получить…
Чего ждать украинцам в субботу и воскресенье? Синоптики сделали подробный прогноз.
Будет ли магнитная буря в субботу. Эксперты поделились прогнозами. Что следует знать метеозависимым.
Виноградные усики – важная часть растения, которая помогает ему держаться на опоре. Но стоит ли…
Клубничный торт без выпечки – идеальное решение для жаркого дня. Минимум ингредиентов, максимум удовольствия.