Південноамериканська томатна міль належить до Переліку 36 видів небезпечних карантинних шкідників овочевих культур України. Її батьківщиною є Південна Америка. До Європи завезена в 2007 році, а в 2010 році була виявлена на території України в помідорах з Іспанії та Нідерландів. Цей шкідник не завдає шкоди здоров’ю людини, але є небезпечним для сільськогосподарських рослин родини пасльонових.
Натепер ця міль розповсюджена на всіх континентах. У деяких країнах вона вважається шкідником №1. Пошкоджені плоди погано зберігаються та втрачають товарний вигляд. Головною рослиною-живителем південноамериканської томатної молі є томат, але вона може також пошкоджувати баклажан, картоплю та інші рослини з родини пасльонових. Гусениці шкідника можуть живитись на всіх частинах рослин томатів і пошкоджувати їх на всіх стадіях зростання.
Метелик томатної молі невеликий, розміром приблизно 6 мм, з розмахом крил 10 мм, коричнево-сірого кольору. Гусениці невеликого розміру (0,5 мм), жовтуватого кольору. Доросла гусениця досягає розміру приблизно 9 мм, рожевого кольору.
Міль швидко розмножується. Протягом року шкідник може дати 10-12 генерацій. Він активний в нічний час, а вдень метелики ховаються в листі рослин. Самка відкладає яйця на нижню сторону листя і на стебла. Зимує шкідник у вигляді яйця, лялечки або дорослої молі.
Імпортований садивний матеріал рослин-живителів (розсада, декоративні рослини в горщиках), а також плоди томатів вважаються основними шляхами розповсюдження південноамериканської томатної молі. Бульби картоплі не заселяються шкідником і тому не є вірогідним шляхом поширення. В картоплі пошкоджень зазнають листя та бадилля. Хімічний контроль — головний метод контролю томатної молі в Південній Америці, але досягти його ефективності надзвичайно складно, бо гусениці шкідника живляться приховано (всередині стебел, листя, плодів).
Першочергові заходи боротьби зі шкідником повинні бути направлені на недопущення його поширення та локалізацію вогнищ. З цією метою потрібно здійснювати постійний фітосанітарний контроль, в першу чергу, це стосується посадок пасльонових культур у відкритому та закритому ґрунті. Обстеження проводять на всіх етапах розвитку рослини — від розсади до збирання врожаю. Присутність молі виявляється візуально, орієнтуючись на характер пошкоджень (листя, плоди). Висока ефективність досягається при використанні феромонних та жовтих клейових пасток.
Боротьба зі шкідником повинна включати комплекс заходів:
Євген ГЕТМАНЧЕНКО, провідний спеціаліст сектору фітосанітарного контролю №12 відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки ДУ «Держпродспоживслужба» в Одеській області.
Этот цветок обладает не только царственной красотой, но и неповторимым ароматом. Роза также считается лекарственным…
В редакцию обратилась Мария Сологуб, имеющая инвалидность ІІ группы. Она сообщила, что из года в…
Хотите получить хороший урожай томатов и перца? Следует подкормить растения простым раствором, который ускорит их…
Это печенье в детстве любили абсолютно все. Вспомните этот вкус, приготовив «Каштаны» по простому рецепту.
Некоторые украинцы имеют право на дополнительные доплаты к пенсии за сверхурочный стаж. Кто и на…
Часть украинцев могут зарегистрироваться на получение новой помощи от благотворительной организации.