У спеціальній літературі з вирощування, у статтях та дописах гладіолусоводів на форумах подається велика кількість порад, рецептів догляду за рослинами в період вегетації. Я, зазвичай, шукаю, так би мовити, раціональне зерно, а саме — доступні, по можливості, нескладні заходи догляду.
Запорукою вашого успіху у вирощуванні гладіолусів буде виконання певних обов’язкових операцій. Серед яких: прополювання посадок від бур’янів, які не тільки поглинають поживні речовини з грунту, а й часто є розповсюджувачами різних хвороб й вірусів, і рихлення землі після дощу чи поливу. Тому правило перше — чисті посадки протягом усього сезону.
Наступна важлива умова — достатня кількість вологи для рослин. Якщо дощів немає, поливаємо один раз на 7 днів. Зверніть увагу на те, що полив буде ефективний, якщо ми даємо його під корінь, поверхневий малоефективний. Отже, правило друге — забезпечити гладіолуси вологою у необхідній кількості.
Щодо підживлень є безліч схем. Мені до вподоби поради видатного словацького селекціонера Ігора Адамовича. Якщо перед посадкою ми вносили комплексне добриво (у нашому випадку — нітроамофоска), то достатньо в фазі 3-4 листків підживити гладіолуси азотними добривами (розсипати у міжряддя, зарихлити і рясно полити або розчинити у воді у розрахунку 1 сірникова коробочка на 10 л води й полити). Перед цвітінням знову вносимо комплексне добриво. Із власного досвіду зазначу, що гарний результат дає підживлення гладіолусів у фазі виходу квітконоса кальцієвою селітрою.
Окремо про підживлення дітки: зазвичай дітку підживлюємо частіше, ніж бульбоцибулини, але й кількість, наприклад мінеральних добрив, беремо у два рази меншу. Дуже гарні результати дає обприскування дітки «зеленим добривом» — подрібненою й заквашеною травою (набиваємо травою ємність, заливаємо водою, закриваємо кришкою й настоюємо 7 днів — використовуємо 0,5 л на відро води).
І нарешті, правило третє — забезпечити рослини достатньою кількістю поживних речовин на усіх фазах росту.
На думку І. Адамовича дуже важливим чинником догляду, який часто квітникарі недооцінюють, є зрізка або видалення квітконосів. Селекціонер наголошує, що ця операція навіть важливіша за обробку посадок проти шкідників та хвороб, оскільки своєчасне виламування квітконосів не тільки сприяє можливості визрівання бульбоцибулин, а й не дає розмножуватися шкідникам, які у цей період живуть переважно на квітках. Важливий і спосіб видалення квітконосів. Я практикую виламування. Якщо ви квітконоси зрізаєте, то ніж для кожної рослини дезінфікуйте, щоб не переносити віруси з хворих рослин на здорові.
О.А. ДИВЛЯШ, голова громадської організації «Гладіолуси без кордонів»,
м. Коропивницький.
Урожая все нет, а дерево растет уже не первый год? Причин отсутствия плодов у сливы…
Не обязательно быть шеф-поваром, чтобы создать закуску, которая украсит любой стол. Вместо банальных бутербродов –…
Для клиентов одного из самых популярных банков страны были введены важные изменения. До тех пор,…
Пенсионер Юрий Петренко считает, что Пенсионный фонд незаконно пересчитал его пенсию по двусоставной формуле. Разбирается…
Известный благотворительный фонд объявил о выдаче денежной помощи украинцам. Кто ее может получить и как…
В Украине достаточно странно высчитали нормы прожиточного минимума для граждан. Так, женщине полагается два платья…