Мушмула германська у моєму саду, відносно, молода культура. Шість років тому мене познайомив з нею Чередник Борис Іванович з Дніпропетровщини, подарувавши два саджанці цієї дивовижної культури. Так до мене потрапили сорт Сочинська та відібраний із сіянців Сочинської сорт Домашня з більшими плодами, ніж у попередньої. В наступному році деревця вже порадували першими плодами. Через брак інформації не знав, як і коли правильно споживати плоди. Тож почав вивчати історію цієї культури в Україні. В який раз підтвердився вислів: «Усе нове — це добре забуте старе».
Гниленьке яблучко
У 18 столітті ця культура була поширена майже по всій території теперішньої України. Найбільше у південних областях та Криму. Зустрічалася і в більш північних регіонах — на Київщині, Чернігівщині. Вирощувалась, переважно, у панських садибах, знана як Чишкун, у простонародді мушмулу називали «Гниленьке яблучко».
Мушмула германська, відносно, невисоке плодове дерево. З невеликими габаритами, близько 4 м заввишки та до 2,5 м в ширину. Коренева система поверхнева і добре розвинена. На гілках окремих сортів можуть бути невеличкі колючки. Є сорти і зовсім без колючок. Листя дуже гарні, мають еліптичну форму і розташовані спірально. Залежно від різновиду рослини можуть бути і зубчастими, і загостреними, і тупими. Зверху листя має темно-зелене забарвлення, а знизу (на зворотній стороні) воно білясте і покрите легким пушком. Молоде листя опушене з обох сторін.
За смаком нагадує мармелад
З квітня по травень мушмула германська розквітає великими білими і ароматними квітками, тривалість цвітіння від 3 до 5 днів. Згодом дозрівають плоди, м'ясисті, за формою схожі на яблуко або на грушу. Довжина мушмули становить близько 3 см, у деяких різновидів може досягати і 7 см. Стиглі плоди стають жовтуватого або буро-червоного кольору з коричневою м'якоттю. Усередині знаходяться п'ять твердих насінин. Свіжі плоди мушмули германської тверді і кислі, злегка терпкі. Вони придатні до вживання в їжу тільки в підмороженому стані, або після тривалого зберігання. При цьому вони стають солодкими і м'якими, але набувають зморшкувату структуру і зменшуються в об'ємі.
Збирають плоди в жовтні-листопаді. Можна залишати їх на дереві до самої весни, а взимку ходити по саду і ласувати смачними ягодами. Проте найкраще зібрати плоди до морозів. Розстелити не товстим шаром та зберігати у прохолодному місці. З середини до кінця зими плоди поступово дозрівають. Змінюючи при цьому забарвлення на більш темніше. Якщо хочеться раніше поласувати смаколиками, потрібно заморозити їх у морозильнику на кілька днів.
За консистенцією м’якоть плодів нагадує мармелад (у східних країнах мушмулу називають мармеладним деревом). За смаком це щось подібне до айви з яблуком.
Плоди поліпшують травлення
До складу входить досить багато аскорбінової кислоти, яка допомагає зміцнити імунітет. Завдяки великому вмісту дубильних речовин, плоди мушмули мають бактерицидну дію. Крім цього, їх використовують як кровоспинний і протизапальний засіб. Є в мушмулі і пектин, який очищає організм від продуктів розпаду і виводить «поганий» холестерин.
Ще варто сказати, що плоди мають здатність нормалізувати тиск. Завдяки цьому знижується ризик виникнення інсультів та інфарктів. Є в мушмулі органічні кислоти, які сприятливо позначаються на діяльності печінки, нервової системи. Плоди поліпшують роботу залоз внутрішньої секреції.
Росте у спартанських умовах
Агротехніка вирощування — нескладна. Як і для багатьох інших садових, рекомендовано легкі поживні лужні ґрунти, сонячне, захищене від вітрів місце. У моєму саду все навпаки: ґрунт важкий, кислотність висока, постійні вітри, через брак місця мушмула росте у напівтіні. Умови спартанські, але результат вражає. У перший рік посадки, взимку були морози нижче -30оС, проте рослини вистояли без всяких пошкоджень. Через два роки, у травні, «на міцність» їх перевірив нічний заморозок (-6оС). Постраждали лише молоді зав’язі та квітки, жоден листок, жоден молодий пагін мороз не пошкодив. За шість років вирощування не помічав на деревах шкідників та хвороб. Рослини радують щорічним багатим врожаєм. В перспективності цієї культури не сумніваюсь. Виділив у своєму саду під мушмулу германську цілу алею, для якої зібрав з різних куточків земного шару десяток сортів. Пошук триває… Своїми спостереженнями в подальшому буду ділитись з читачами.
Посадивши дерево мушмули на своїй садибі, ви не тільки зміцните імунітет своєї родини, але й поповните гаму смакових відчуттів.
В’ячеслав ФРАНЦІШКО, садівник-експериментатор. м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області.
Позаботьтесь, чтобы ваш виноград легко перенес зиму и порадовал вас хорошим урожаем в следующем году.
Потрясающе вкусный десерт за рекордно короткое время – прийдете в восторг от этого рецепта.
Несмотря на обещания, не все украинцы смогут получить новую денежную помощь от президента.
В каком возрасте можно будет выйти на пенсию в следующем году и какой стаж нужно…
Современные туалетные системы из пластика становятся незаменимым решением для загородных домов и дачных участков, где…
Правительство решило повысить финансовую помощь семьям погибших защитников.