Особливо шкідливою серед них є бавовняна совка, так як у неї вовчий апетит і вона майже всеїдна — пошкоджує 120 видів рослин, у тому числі солодкий перець, томати, кукурудзу, горох, сою. Розмах крил метелика бавовняної совки не перевищує 3-4 см, забарвлення метелика непоказне, самка забарвлена в червоно-бурі тони, самець – біло-салатні. Вони активні лише в сутінках і вночі, тому і важко візуально визначити їхню кількість.
Зимують лялечки, як правило, в ґрунті, на глибині 8-10 см. Метелики вилітають при прогріванні повітря до 17-20оС, землі — до 16оС. Кожна самка відкладає 300 і більше яєць на верхні частини рослин, причому розподіляє не більше 2-3 штук в одній кладці. Для відкладання яєць метелики потребують додаткового живлення нектаром.
Гусениці пошкоджують бутони, квітки, зав’язі, вигризають насіння в помідорах, зерна в качанах кукурудзи. Терміни вильоту молодих особин кількох поколінь метеликів можуть продовжуватися за теплої осені до жовтня-листопада. Велику роль в боротьбі з совками відіграє застосування феромонних пасток, що дозволяють не тільки скоротити число статевозрілих особин метелика, а й уточнити час їх масового вильоту.
До біологічних методів захисту від навали совок належать комаха трихограма, хижий клоп, габробракон і інші ептомофаги (хижі комахи і паразити). Проти багатьох хімічних інсектицидів совки стійкі.
З препаратів, що знищують совку фахівці рекомендують застосовувати Золон — інсектицид з високою початковою токсичністю. Після обробки рослин, загибель комах і їхніх личинок відбувається протягом перших 48 годин. Тривалість захисного ефекту — 15-21 день. До переваг цього препарату відноситься і збереження високого рівня дії навіть при зниженні нічних температур до 10-12оС.
Ефективними є також бакові суміші фосфорорганічних і піретроїдних препаратів: Золон + Карате, Децис Форте + Золон, Шерпа + Золон. Але застосовувати їх на городніх культурах можна лише на початку літа, коли плоди ще не починають зріти. Найбільш перспективним у боротьбі з совкою є використання препаратів нового покоління. Вони пригнічують синтез хітину, який викликає загибель личинок при переході їх з однієї стадії розвитку до іншої. Представником цієї групи на українському ринку є препарат Матч -050WG, який успішно застосовується для захисту городніх культур від совок і кліщів. Препарат екологічно безпечний. Ним проводять одну обробку проти кожного покоління совок. Дієвим превентивним заходом боротьби з совками є зяблеве перекопування землі на присадибній ділянці після настання стійкої холодної погоди.
Раніше ми розповідали, що в томатах з Турції знайшли карантинного шкідника.
Тетяна ЛЯШЕНКО.
м. Первомайськ Миколаївської області.
Предлагаем приготовить дрожжевые пирожки на сковороде, от которых можно просто проглотить язык. Такие они вкусные…
Размер пенсии зависит от того, какие годы стажа выбрали для расчетов. Поэтому важно, чтобы во…
Украинцев, пользующихся газом, предупредили о новой услуге, за которую придется заплатить отдельно. В среднем суммы…
Благотворительный фонд "Рокада" приглашает украинцев зарегистрироваться на новый вид гуманитарной помощи. Эти предметы особенно важны…
В марте 2025 года украинский Пенсионный фонд проиндексировал пенсии. Выплаты большинства категорий пенсионеров выросли на…
С 26 по 30 мая украинцев приглашают зарегистрироваться на новую денежную помощь. Кто сможет получить…