Долина Центр
Самое популярное


Чому не плодоносять волоські горіхи?

14 июля 2018 14:08 | №100 0 444 0

Часто садівники нарікають, що доросле дерево волоського горіха не плодоносить. Чекають довго і терпляче заповітних плодів, але так і не дочекавшись, викорчовують дерево. Після першої невдалої спроби бажання вирощувати горіхи повністю зникає. Проте для того, аби отримувати щорічні врожаї, одного «чекання» замало. Потрібно хоча б вивчити деякі біологічні особливості рослини.

У природі є скороплідні, середньо- і пізньоплідні сорти і форми. Тому потрібно знати спадковість материнської рослини, з якої берете насіння або живці. Взагалі ж дерева, вирощені посівом насіння, пізніше вступають в пору плодоношення, частіше з 7-8-, іноді з 9-13-, а то і з 14-17-річного віку. Щеплені рослини значно раніше починають плодоносити, з 1-4(5)-річного віку.

Відомо і те, що горіх волоський — однодомна, але роздільностатева рослина. Тобто, на одному дереві є окремо жіночі і чоловічі квітки. У зв'язку з таким роздільним існуванням є самоплідні форми і сорти, у яких чоловічі і жіночі квітки на одному дереві цвітуть одночасно і можуть самозапилитися.

Протандричні форми (чоловічі суцвіття цвітуть раніше жіночих квіток) — це ті, у яких самозапилення не відбувається зовсім, якщо чоловічі сережки вже відцвіли, а жіночі квітки після цього тільки починають розкриватися. Протогінічні форми (жіночі квітки розцвітають раніше чоловічих) — самозапліднення відсутнє тоді, коли жіночі квітки відцвіли, а після цього розпускаються чоловічі сережки.

Такі особини самостійно не можуть запліднитися. В такому випадку рослинам потрібно допомогти. А як? Спочатку треба визначити біологічні особливості, властиві даному сорту, а потім вже підбирати їм партнера.

Отже, для забезпечення високої врожайності дерев необхідно зупинити свій вибір на таких генотипах рослин, у яких цвітіння чоловічих сережок співпадало б з цвітінням жіночих квіток. Причому перехресне запилення, як відомо, не тільки підвищує врожайність, але і покращує якість насіння, забезпечує більшу життєстійкість і сумісність при щепленнях. Відібрані дерева саджають поруч. Але не обов'язково у себе на городі. Можна і на сусідніх ділянках. Пилок переноситься вітром на великі відстані. Ось чому переважна більшість дерев горіха волоського нормально плодоносять.

У промислових насадженнях горіх волоський, зазвичай, висаджують за схемою: 4-6 рядів сортів з початковим цвітінням жіночих квіток чергують з 1-2 рядами сортів, де першими (одночасно з жіночими) цвітуть чоловічі сережки; самоплідні форми горіха, які здатні запилюватися власним пилком, або взаємно переопиляються один від одного, висаджують рівними смугами. А ось, якщо дерево горіха волоського саме не в змозі запліднитися своїм власним пилком з тієї чи іншої причини і поблизу немає дерева, пилок якого зміг би запліднити його, — тоді воно й не плодоносить. І не тільки тому.

Вегетаційний період у різних форм і сортів горіха досить неоднакової тривалості. Зазвичай, рослини з коротким вегетаційним періодом відрізняються більш пізнім цвітінням і раннім дозріванням плодів. Саме ці екземпляри горіха цінні, бо в цьому випадку квітки уникають впливу згубних весняних заморозків, чим і пояснюється їхня щорічна врожайність. У той час як у тих, що квітнуть рано, вони часто підмерзають.

Дуже заважають запиленню низька і надмірна відносна вологість повітря, особливо затяжні холодні ранні весняні дощі в період цвітіння. При цьому пилок не визріває або зовсім гине. На запліднення горіха волоського впливає і густота його насаджень: у дерев повинен бути простір, кожна гілочка має продуватися вітром.

Максим ВАСИЛЬЄВ, вчений агроном, м. Одеса.

Добавить комментарий

Добавить комментарий

Соблюдайте правила комментирования. При несоблюдении, Вы можете быть забанены.

Если Вам надоело каждый раз вводить капчу – потратьте один раз две минуты и станьте полноправным участником соцсети "На пенсии", а главное комментируйте, без всякой капчи, сколько хотите.

Loading...
Загрузка